ברוכים הבאים למרחב ביולוגיה

 
מגמת הביולוגיה בתיכון הראשונים נמנית בקרב בתי הספר עם ציוני הבגרות הגבוהים ביותר לשנים תשע"ה-תשע"ט (20 נקודות ויותר מעל לממוצע הארצי) וכן בשנים קודמות (ראו מכתב הערכה תחת דפי תוכן).
מגמת הביולוגיה מתרחבת – לאחרונה נבנתה מעבדת ביולוגיה חדשה ונרכש ציוד המאפשר את הרחבת הפעילות המחקרית וגיוון עבודות החקר הנערכות על ידי תלמידים – כולל מעבדה מולקולרית מתקדמת. כיום יש לנו מעל ל- 100 (!) נושאי מחקר להציע לתלמידים במגוון נושאים כמו גילוי חומרים אנטיביוטיים, חומרי טבע לטיפול בסרטן, ביואינפורמטיקה, בידוד גנים, השפעת גורמי סביבה על תהליכים ביולוגיים ביצורים חיים, ביוכימיה, חקלאות ועוד. עבודות החקר שלנו זוכות להדים ומכות גלים (וגם הציונים בהתאם) – בואו ללמוד איך עושים מחקר אמיתי…
חדש במגמת ביולוגיה– תכנית לימודים חדשה וייחודית שאושרה על ידי משרד החינוך ונמצאת בפיקוחו. התכנית בשם "ביולוגיה חוקרת" מעניקה חמש יחידות ביולוגיה לכל דבר, כולל הבונוסים הניתנים באוניברסיטאות (25 נקודות), אך בניגוד לתכנית הרגילה – בתכנית ביולוגיה חוקרת אין בחינות בגרות חיצוניות, למעשה אין בה מבחנים בכלל – כל הציון נקבע על ידי בית הספר.   התלמידים מבצעים עבודת חקר מקיפה ולומדים מתוך מחקרים מדעיים עדכניים. את עבודת החקר יכולים התלמידים לבצע בשיתוף פעולה עם תלמידי תיכון מחו"ל.
התלמידים זוכים בסוף המסלול לתעודה מיוחדת חתומה על ידי משרד החינוך. התכנית מתמקדת בנושאים מחזית המדע – ביוטכנולוגיה, רפואה, אבולוציה, ביואינפורמטיקה, פיתוח בר קיימא ועתיד כדור הארץ ועוד, והכל בדגש חקר. היא מעניקה כלים ללמידה כמו באוניברסיטה.
התכנית מועברת, במקביל לתכנית הרגילה, החל משנת הלימודים תשע"ח. תלמיד יוכל לבחור ללמוד ביולוגיה בתכנית הרגילה או בתכנית הייחודית "ביולוגיה חוקרת" – פירוט מלא של התכנית נמצא תחת "דפי תוכן" במרחב זה. פרטים נוספים והרשמה אצל ד"ר עומר חורש, רכז מגמת ביולוגיה ומוביל התכנית.
בביולוגיה צוות מורים מנוסה, כולם אקדמאים עם תואר שני או שלישי, בעלי ניסיון בהכנה לבגרות וניסיון רב וידע במגוון תחומים בביולוגיה.
במגמת ביולוגיה מעודדים תלמידים לביצוע עבודות גמר – 5 יח"ל נוספות במסגרת אקדמית ונותנים את התמיכה המלאה לכך לאורך כל הדרך מאת:

ד"ר עומר חורש- בוחן עבודות גמר ומעריך בחינות בגרות מטעם משרד החינוך.

ד"ר יאיר פוזניאק – מרכז בתכנית אלפא לעבודות גמר באוניברסיטת תל אביב.

 

מגמת הביולוגיה שלנו

השוואה בין תכנית הלימודים ב"ביולוגיה" לבין תכנית הלימודים ב"ביולוגיה חוקרת"

מגמת ביולוגיה בתיכון הראשונים מציעה שני מסלולי לימוד, שונים זה מזה בתכנים ובדרכי ההוראה, אך שניהם מעניקים לתלמיד בסוף יב חמש יחידות ביולוגיה בתעודת הבגרות. שתי התכניות מצוינות ומניבות ציוני בגרות גבוהים בהרבה מהממוצע הארצי. על מנת לסייע לכם בבחירת המסלול המתאים לכם יותר – להלן טבלת השוואה המציגה את ההבדלים העיקריים בין שתי התכניות.

 

 

פרטים נוספים יוצגו ביום הפתוח לקראת הרישום לבית הספר, באתר האינטרנט של בית הספר (במרחב ביולוגיה) או אצל ד"ר עומר חורש, רכז מקצוע ביולוגיה, באמצעות המייל ochkgl@gmail.com

אני מאחל לכם הצלחה,

ד"ר עומר חורש – רכז ביולוגיה

https://www.youtube.com/watch?v=CSaBRq6dBPc&list=PLSJVWdLNNtKSKoNcrApk9ds3JTTjBvhEl&index=10

בכל אשר תבחרו, אני מאחל לכם שתהיו שלמים עם בחירתכם.

 

בהצלחה,

ד"ר עומר חורש – רכז מקצוע ביולוגיה.

 

 

הגינה האקולוגית שלנו

  • גינה אקולוגית ו/או חממה מאפשרות מגוון רחב של פעילויות לימודיות וחברתיות במסגרת בית הספר, בתחומים אינטר-דיסיפלינרים (ביולוגיה, כימיה, מדעי הסביבה), המעשירות את הידע של התלמידים באופן פעיל ובלתי אמצעי, מקנות ערכים של מסירות, אחריות, התמדה, סבלנות, כבוד לסביבה וכמו כן מחזקות את הקשר של התלמיד לטבע.
  • מעבר לכך, גינה אקולוגית מאפשרת לצוותי ההוראה בתחומים מדעי הסביבה, ביולוגיה וכימיה לשתף ביניהם פעולה, להעשיר באופן ניכר את דרכי ההוראה, ולהרחיב באופן משמעותי את סל הרעיונות לפרויקט מחקר, אותו מחויבים לבצע תלמידי ביולוגיה במסגרת הביוחקר, תלמידי מדעי הסביבה במסגרת האקוטופ ותלמידי כימיה במסגרת יחידת החקר.
  • הגינה מאפשרת גידול צמחים רבים המשמים במעבדות החקר בביולוגיה, כגון קולרבי, בצל, סלרי וכרוב.
  • הגינה האקולוגית מהווה הזדמנות לשילוב של כלל תלמידי בית הספר, במסגרת מעורבות חברתית ומחויבות אישית, בלימודי ביולוגיה וסביבה, גם אם לא לומדים בפועל במגמות אלה.

עוד על המיזם ניתן לקרוא באתר מורי הביולוגיה כאן.

[av_slideshow size='featured' animation='

 

סיור במכון ויצמן

 

מדענים צעירים – עמותת פרס נובל

 

אבולוציה

בשעה טובה יצאה לאור חוברת העשרה בנושא אבולוציה, שהיא חלק ממיזם ארצי בו שותפים אנשי אקדמיה מאוניברסיטת תל אביב ומשרד החינוך,אשר שם לעצמו למטרה להפיץ ידע מדעי נבחר בקרב ציבור שאינו בכל השכלה אקדמית בתחום המדע.

שבעה מתלמידי בית הספר נטלו בזרועות פתוחות את היוזמה שהוצעה להם, והשתתפו כעורכי משנה של החוברת. הם זכו לכבוד ולהערכה כי שמם מופיע בפתיח החוברת, שתהיה מופצת בתפוצה כלל ארצית.

התלמידים הם:

אלון אביטל (י3)

אור כהן (י7)

תומר סחייק (יא1)

גיא הלר (יא5)

ים קדם (יב3)

מיקה בר חיים (יב3)

אלה בן אריה (יב6)

כל הכבוד ויישר כוח.

להלן קישור בו ניתן להוריד את קובץ החוברת, המציגה את תורת האבולוציה לקהל הרחב. מוזמנים לקרוא ולהחכים https://exact-sciences.tau.ac.il/goodtoknow/evolution

בברכה,

ד"ר עומר חורש, רכז מקצוע ביולוגיה

 

כניסה למערכת